Kazak Gazeteciliği Sempozyumu


Kazakistan'ın önde gelen iletişim ve gazetecilik alanında uzman ismi Prof.Dr.Namazali Omaşulı'nın 70.yaş günü

Kazakistan'ın önde gelen iletişim ve gazetecilik alanında uzman ismi Prof.Dr.Namazali Omaşulı'nın 70.yaş günü dolayısıyla Al Farabi Devlet Üniversitesi'nde bu sabah "Milli Gazetecilik Araştırma ve Eğitim Meseleleri" isimli uluslararası çevrimiçi sempozyum gerçekleşti. Sempozyuma Türkiye'den Mimar Sinan Ünversitesi öğretim görevlisi Prof.Dr.Abdulvahap Kara ile dernek başkanımız sayın Ertolkun Gaynetullah katıldı.

Namazali Omaşulı, 19 Ocak 1950 tarihinde, Jambul vilayetinin Merke İlçesinin Oytal Köyün’nde dünyaya geldi. Halen Kazakistan Yüksek İlim ve Gazetecilik  Akademi Kurulu üyesi Ordinaryus Profesör Namazaly Omaşulı, filoloji doktorudur. Aynı zamanda Omaşulı, UNESCO Uluslararası iletişim ve gazetecilik dalında faaliyet gösteren ORBICOM organizasyonunun, Kazakistan Yazarlar Birliği ve Kazakistan Gazeteciler  Birliği üyesidir.

2004 yılında Kazakistan Cumhuriyeti Üstün Hizmet Madalyası’na layık görülen Namazali Omaşulı, 2007 yılında Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’nın verdiği Toplumsal İletişim Ödülünü de  aldı ve 2019 yılında Ürker Milli Ödülü’ne de layık görüldü.

1974 yılında Almaty’da bulunan Al-Farabi Kazak Devlet Üniversitesi’nin Gazetecilik Fakültesi’nden mezun olan Namazali Omaşulı, 1984 yılında Moskova’da bulunan M.V.Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladıktan sonra yine aynı üniversitede 1992 yılında tezini tamamlayarak doktorasını almıştır.

1974-1977 yıllarında Kazak Radyosunda editör ve genel yayın yönetmeni,

1977-1986 yıllarında Al-Farabi Kazak Devlet Üniversitesi’nde öğretim görevlisi,

1986-1992 yıllarında yine Al-Farabi Kazak Devlet Üniversitesi’nde doçent olarak öğretim görevlisi, 1993-1995 yıllar arasında yine Al-Farabi Kazak Devlet Üniversitesi’nde Radyo Gazeteciliği bölm başkanı, 1995-2001 yıllarında Al-Farabi Kazak Devlet Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda UNESCO’nun Toplumsal İletişim ve Gazetecilik Bölüm başkanı, aynı dönemde buna ek olarak Gazetecilik Dalı Tez Konseyi Başkanı, 2001-2008 yılları arasında Al-Farabi Kazak Devlet Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı, 2010-2011 yıllarında Astana’da bulunan L.N.Gumilov Avrasya Devlet Üniversitesi’nin Gazetecilik ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Dekanı, 2011-2015 yıllarında L.N.Gumilov Avrasya Devlet Üniversitesi’nin Toplumsal İletişim Biriminin Bölüm Başkanı görevlerini ifa eden Namazali Omaşulı, 2011 yılından bu yana L.N.Gumilov Avrasya Devlet Üniversitesi’nin Gazetecilik Araştırma Enstitüsü’nün  Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Namazali Omaşulı başkanlığında yirmiden fazla doçentlik tezi, altı doktora tezi yazıldı. Yedi adet ilmi projenin başkanlığı ve buna bağlı olarak yayımlanan onsekiz ciltlik eserin editörlüğünü yapan Namazali Omaşulı, Gazetecilik fakültelerinde okutulan onlarca ders kitabının ve beşyüzden fazla ilmi makalenin yazarı olup, Kazak Radyo Gazeteciliği’nin temelini atan bilim adamı olarak kabul görmüştür.

2001 yılında Kazakistan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 10.yılı hatırasına Kazakistan Devlet Başkanı Sayın Nursultan Nazarbayev tarafından verilen Onur Belgesi ile taltif edilen Omaşulı, 2002 yılında gazatecilik dalında Altın Samruk, 2003 yılında Kazakistan Cumhuriyeti İlim Ödülü, 2004 yılında doğduğu vilayet olan Jambul Onurlu Vatandaş ödülü, 2001 yılında M.O.Avezov Semey Üniversitesi’nden Fahri Profesör ünvanı, 2010 yılında Eğitimci e Kazak Dili Ödülü, 2013 yılında L.N.Gumilov Avrasya Devlet Üniversitesi’nin Gazetecilik Fakültesinin Gelişimine katkısı sebebiyle Kültigin Madalyası’na layık görülmüştür.

Sayın Omaşulı'nın 70.yaşını kutlar, sağlık ve hayırlı ömürler temenni ederiz.

KATEAD

Tarih : 29 Ekim 2020

Haberlerimiz

Kazakeli Dergimizin 15. sayısı çıktı. Tıklayın

Kazak Dünyasındaki Gelişmeleri Takip edin

Derneğimiz ile ilgili haberleri ve gelişmeleri Facebook'tan takip edebilirsiniz

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Resmi Web Sitesi

Kazakistan Dışişleri Bakanlıgının resmi sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.