Türkiye'dan Kazakistan'a Yardım Gitti


KATEAD Başkanı Ertolkun Gayretullah : Türkiye Kazakları Ata Yurdu Unutmadı

Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 6 Temmuz 2020'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak Covid - 19 tedavilerinde yardımcı olacak tıbbi destek ve ekipman istemesi üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Kazakistan'a gönderilen 11 tonluk tıbbı yardımların arasında vantilatör cihazı, PCR cihazı, tespit kiti, maske, siperlik, tulum ve cerrahi maske gibi malzemeler yer aldı. Bu yardımın 1.5 tonu Türkiye'de ve Avrupa'da yaşayan Kazak Türkleri tarafından sağlandı.

Kazak Türkleri Vakfı, Hoca Ahmet Yesevi İlim ve İrfan Vakfı, Dünya Kazak İş Adamları Derneği, Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği, Konya Kazak Türkleri Sosyal ve Yardımlaşma Derneği, Salihli Kazak Türkleri Sosyal ve Yardımlaşma Derneğinin bir araya gelerek oluşturdukları destek, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly'nun da destekleriyle Kazakistan'a ulaştırıldı.

Kazakistan Hükümeti tarafından gönderilen özel bir uçakla Türkiye'den insanı yardımı Başkente ulaştıran uçak, 11 tondan fazla tıbbi destek malzemelerinde 30 Akciğer Vantilatörü, 2 PCR Analiz Ekipmanı dahil olmak üzere 200.000'den fazla ilaç ve ürünü taşıdı.

Çok kısa bir süre önce çalışmaların başlatıldığını TuvART I Haber üzerinden duyurmuştuk.

Bu kadar kısa sürede bu kadar başarılı bir organizasyona imza atılması üzerine basın açıklaması yapan KATEAD Dernek Başkanı Sayın Ertolkun Gayretullah, genel olarak konunun önemini açıklarken çalışmada emeği geçen herkese tek tek teşekkür etti. Türkiye Cumhuriyetinin ilettiği yardıma sadece Kazak Türkleri olarak 1.5 tonluk desteğin sağlandığını belirten Gayretullah'ın basın açıklaması şu şekilde:

Saygıdeğer Hemşehrilerimiz,

 

Türkiye Kazakları, Ata Yurdunu unutmadı.

 

Bilindiği üzere Covid - 19 ülkemizde olduğu gibi Ata Yurdumuzda da özellikle bu ay aşırı derecede yükseliş gösterdi.

Ve Dünya Sağlık örgütü tarafından da "Kırımızı Bölge" olarak tanımlandı.

Türkiye Kazakları olarak bizler, bu durumdan dolayı büyük bir kaygı duymaktayız. Kendimiz Ata topraklarımız dışında yaşasak da yüreğimiz Ata Yurt Kazakistan için çarpmaktadır.

Bu maneviyatla dolu olarak bu zorlu günlerde Ata Yurdumuza elimizden gelen desteği verebilmek amacıyla başlatılan yardım organizasyonuna katkı sağlamaya devam ediyoruz.

Elimizden geldiğince tıbbi malzeme gönderme çabası içindeyiz.

Bir haftalık organizasyonla yaklaşık olarak 1.5 ton tıbbi malzeme toplamış bulunmaktayız. Organizasyonda Türkiye'de bulunan tüm dernek ve vakıflar bulunmaktadır.

Toplanan yardım, Kazakistan'da Otandastar Qory (Vatandaşlar Vakfı) iş birliği ile karşılayarak ihtiyacı olan kurum ve kişilere teslim edilecektir.

İlk etapta gönderilecek tıbbi yardım malzemeleri şu anda öncelikle NurSultan, Almatı ve Çimkent şehirlerindeki 3 devlet hastanesine teslim edilecektir.

Bu konuda bizlerden desteğini esirgemeyen başta Kazakistan Dış İşleri Bakanlığı yetkilileri, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly, Otandastar Qory (Vatandaşlar Vakfı) yetkililerine ve derneklerimizde paketlemede, her türlü emeğiyle destek olan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

 

KATEAD

Tarih : 14 Mart 2020

Haberlerimiz

Kazakeli Dergimizin 21. sayısı çıktı. Tıklayın

Kazak Dünyasındaki Gelişmeleri Takip edin

Derneğimiz ile ilgili haberleri ve gelişmeleri Facebook'tan takip edebilirsiniz

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Resmi Web Sitesi

Kazakistan Dışişleri Bakanlıgının resmi sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.