Kazak Pedaoglarımız Türkiye'de


Шараның мақсаты - Түркиядағы балабақша, бастауыш және орта мектептер мен осы деңгейдегі арнайы мектептердегі білім беру ісі және шетелдік педагогтермен тәжірибе алмасу.

Okul öncesi eğitim ve genel eğitim kurumlarında entegre eğitim ve öğretim sisteminin uygulamasının hayata geçirilmesinin ardından fazla zaman geçmedi. Günümüzde kapsayıcı eğitim gündemin en önemli konularından biridir. Kapsayıcı eğitimin temel koşullarından biri kaliteli eğitime eşit erişim imkânı sağlanmasıdır. Bilgili ve nitelikli öğretmenler kaliteli eğitimin temelidir ve ön koşul teşkil etmektedir. Bu bağlamda, eğitim alanında uluslararası işbirliğini kurmak ve deneyim alışverişini genişletmek gerekir.

1-9 Temmuz 2021 tarihleri ​​arasında, kapsayıcı eğitim alanında önemli ilerleme kaydeden Türkiye  ile bir ortaklık kurmak üzere Kazakistan'dan 23 öğretmen geldi.

Bununla birlikte İstanbul ve Ankara'da eğitim alanındaki teknoloji ve en iyi uygulamalara hakim olmak ve Kazakistanlı öğretmenlerin mesleki gelişimlerine ve deneyimlerine katkıda bulunmak üzere uluslararası bir çalıştay/sempozyum düzenlendi.

Etkinliğin amacı, Türkiye'deki anaokullarda, ilk ve orta dereceli okullarda ve bu seviyedeki özel okullarda öğretmenlik alanında yabancı öğretmenlerle deneyim alışverişinde bulunmak ve öğretmenlerin psikolojik ve mesleki eğitimlerini geliştirilmektir. Kapsayıcı eğitim alanında uzmanlar yetiştirmek için uzun süreli stajlar, iki ülke arasında temsilcilik şeklinde özel projelerin geliştirilmesi planlanmaktadır.

Söz konusu uluslararası etkinlik, Uluslararası "Uluslararası Kazakistan Pedagogları Derneği" (Nur-Sultan) ve Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği (İstanbul) tarafından organize edildi. Ayrıca, 4 Temmuz'da İstanbul Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından (İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesi) ve Türkiye'den çok sayıda eğitim kurumunun katılımıyla pedagojik konuların tartışıldığı bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

Uluslararası etkinlik, Ankara'daki Türk Eğitim Sendikası'nın ziyareti ile devam etti. 6 Temmuz'da Kazakistanlı öğretmenler Ankara'daki çeşitli okulları ziyaret ederek Türk Eğitim Sendikası'nın çalışmaları hakkında bilgi aldı ve sendika liderlerinin katılımıyla bir konferans düzenledi.

Мектепке дейінгі білім беру мекемелеріне және жалпы орта білім беру мекемелерінде біріктірілген оқыту мен тәрбиелеуді ұйымдастыру жүйесі қосылғанына көп бола қойған жоқ. Қазіргі таңда инклюзивті білім беру ісі күн тәртібіндегі өзекті тақырыптардың біріне айналып отыр. Инклюзивті оқытудың басты шарттарының бірі тең сапалы білім беру.  Сапалы білімнің негізі және алғышарты білім мен білікті педагогтер болып табылады. Осы тұрғыда білім беру саласында халықаралық ынтымақтастықты орнатып, тәжірибе алмасу әдісін кеңейтуіміз қажет.

Инклюзивті оқыту саласында сапалы жетістіктерге ие болған Түркия мемлекетімен серіктестікті орнату үшін 01-09 шілде 2021 жыл аралығында Қазақстаннан 23 педагог келді. Олармен бірге Түркияның Стамбул және Анкара қалаларындағы білім саласындағы технологиясы мен озық тәжірибесін игеру және Қазақстандық педагогтердің біліктілігі мен тәжірибесін арттыруға үлес қосу мақсатында халықаралық практикалық-семинар/симпозиум ұйымдастырылды. 

Шараның мақсаты - Түркиядағы балабақша, бастауыш және орта мектептер мен осы деңгейдегі арнайы мектептердегі білім беру ісі және шетелдік педагогтермен тәжірибе алмасу. Сонымен қатар педагогтердің психологиялық және біліктілік дайындығын дамыту. Инклюзивті білім беру саласында арнайы мамандар дайындау үшін ұзақ мерзімді тағылымдамадан өту, екі ел арасында франшиза түрінде арнайы жобалар әзірлеу істері көзделіп отыр.  

Бұл Халықаралық іс-шара Халықаралық «Қазақстан педагогтері» ассоциациясы (Нұр-сұлтан қаласы) және Қазақ-түрік білім беру және зерттеу қауымдастығы (Стамбул қаласы) ұйымдастыруымен өткізілді. Сондай-ақ, 4 шілде күні Стамбул қаласының Білім беру істері басқармасы (İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Şube,  Istanbul Provincial Directorate of National Education Special Education and Guidance Branch), Түркия мемлекетінің бірқатар білім беру ұйымдарының қатысуымен дөңгелек үстел өткізіліп, бірқатар педагогикалық мәселелер талқыланды. Халықаралық іс-шара Анкара қаласындағы Түрік білім беру кәсіподағына барумен жалғасын тапты. 6 шілде күні Қазақстан педагогтері Анкараның бірнеше мектептерін аралап, Түрік білім беру кәсіподағының жұмыстарымен танысып, кәсіподақ басшыларының қатысуымен конференция ұйымдастырылды.

 

KATEAD

Tarih : 4 Temmuz 2021

Haberlerimiz

Kazakeli Dergimizin 21. sayısı çıktı. Tıklayın

Kazak Dünyasındaki Gelişmeleri Takip edin

Derneğimiz ile ilgili haberleri ve gelişmeleri Facebook'tan takip edebilirsiniz

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Resmi Web Sitesi

Kazakistan Dışişleri Bakanlıgının resmi sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.