İstanbul’da Tomris filminin ön gösterimi düzenlendi


31 Ağustos 2021’de İstanbul’da Tomris tarihi filminin Türkiye’deki ön gösterimi düzenlendi.

İstanbul’da Tomris filminin ön gösterimi düzenlendi

          31 Ağustos 2021’de İstanbul’da Tomris tarihi filminin Türkiye’deki ön gösterimi düzenlendi. Büyük bozkırın efsanevi kadın hükümdarı Tomris Hatun’un hayatının anlatıldığı filmin galasına yönetmen Akan Satayev ve Tomris’i canlandıran oyuncu Almira Tursın da konuk oldu. Kazakistan bağımsızlığının 30. yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen prömiyere Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı ve Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Alim Bayel, çok sayıda siyasetçi, bilim ve sanat camiasının temsilcileri, Kazak diasporasının önde gelen isimleri ile dernek başkanımız Ertolkun Gaynetullah ve dernek üyelerimizden Asel Omash Namazalıkızı da katıldı.

Ortak tarihimizin müstesna kadın hükümdarı Tomris’in hayat ve mücadelesini konu alan tarihi dram seyircilerin büyük beğenisini kazandı. Filmi oldukça orijinal kılan özelliklerinden biri de Kazak steplerinde Milattan önce konuşulan Ön Türkçenin yoğun olarak kullanılmasıdır. Tarihi film 3 Eylül’den itibaren Türkiye sinemalarında vizyon yolculuğuna başlayacaktır. 

Kazakistan Başkonsolosu Alim Bayel Türkiye’de de rastlanan Tomris isminin milli kahraman sayılması nedeniyle Kazakistan’da kız çocuklarına çok sık verildiğini anlattı. Bağımsızlık kutlamaları çerçevesindeki etkinliklerin devam edeceğini kaydeden Alim Bayel, Tomris filminin Türkiye’nin kültürel hayatında önemli bir iz bırakacağına, kardeş halkları daha da yakınlaştıracağına olan inancını ifade etti.

Tomris filminin İstanbul'da öngösterimini sağlayan Kazakistan Ankara Büyükelçisi sayın Abzal Saparbekulı ve İstanbul Başkonsolosu sayın Alim Bayel başta olmak üzere emeği geçenlere şükranlarımızı arz ederiz.

 

Ыстанбұлда «Томирис» фильмінің тұсаукесері өтті

 

          2021 жылғы 31 тамызда Ыстанбұлда «Томирис» фильмінің Түркиядағы премьерасы өтті. Тарихи драманың бауырлас елдегі алғашқы көрсетіліміне фильмнің режиссері Ақан Сатаев және басты рөлді сомдаған актриса Альмира Тұрсын арнайы қонақ болды. Ел тәуелсіздігінің 30 жылдығы аясында ұйымдастырылған премьераға, сондай-ақ, Қазақстанның Түркиядағы Елшісі Абзал Сапарбекұлы мен Ыстанбұлдағы Бас консулы Әлім Байел, Түркияның саясаткерлері, жергілікті зиялы қауым өкілдері және Ыстанбұлдағы қазақ диаспорасының өкілдері қатысты.

Ұлы даланың тарихын тартымды түрде паш еткен отандық фильмді жиналған көрермендер ыстық ықыласпен қабыл алды. Осы ретте Томирис ханшайымның Түркияда да танымал тарихи тұлға екенін, оның есімінің қыздарға берілетінін айта кету керек. Аталған кинотуынды 3 қыркүйектен бастап Түркиядағы екі жүзден астам кинотеатрларда көрсетілімге шығып, қалың көрерменге жол тартады.

Тәуелсіздікке арналған меркелік іс-шаралардың жалғасатынын айтқан Қазақстанның Ыстанбұлдағы Бас консулы Ә. Байел «Томирис» кинокартинасының Түркияның мәдени өміріндегі үлкен оқиғаға айналып, бауырлас халықтарды одан сайын жақындата түсетініне деген сенімін білдірді.

 

KATEAD

Tarih : 31 Ağustos 2021

Haberlerimiz

Kazakeli Dergimizin 21. sayısı çıktı. Tıklayın

Kazak Dünyasındaki Gelişmeleri Takip edin

Derneğimiz ile ilgili haberleri ve gelişmeleri Facebook'tan takip edebilirsiniz

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Resmi Web Sitesi

Kazakistan Dışişleri Bakanlıgının resmi sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.