Kazakistan Bağımsızlığının 30. Yılı İçin Hatıra Para Basıldı


İstanbul’da Kazakistan Bağımsızlığının 30. Yılı Hatıra Parasının tanıtımı düzenlendi

İstanbul’da Kazakistan Bağımsızlığının

30. Yılı Hatıra Parasının tanıtımı düzenlendi

          İstanbul’da Kazakistan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlığının 30. yıldönümüne ithafen basılmış hatıra paranın tanıtımı düzenlendi. Etkinliğe Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi sayın Abzal Saparbekuly, Kazakistan İstanbul Başkonsolosu sayın Alim Bayel, Türkiye Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, çok sayıda akademisyenler ve basın mensupları katıldı.

          Gümüşten yapılan paranın tasarımını Darphane ile birlikte hazırladıklarını anlatan Başkonsolos Alim Bayel, tasarımda Kazakistan’ın köklü tarihini ve Türk Dünyasındaki konumunu yansıttıklarını kaydetti.

          Büyükelçi Abzal Saparbekuly basılan hatıra paranın kardeş Türkiye’nin bağımsızlığın yıldönümü onuruna sunduğu müstesna bir hediye ve Kazakistan'a duyulan özel saygının bir nişanesi olduğunu dile getirdi.

          Genel Müdür Abdullah Yasir Şahin ise, Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarihçesinin 1467 yılına dayandığını belirterek, Kazakistan Bağımsızlığının 30. yıldönümüne böyle bir hediye takdim etmenin kendileri için çok büyük mutluluk olduğunu söyledi.

Hatıra paranın ön yüzünde Kazakistan’ın ulusal bayrağı ve Türkçe olarak “Kazakistan Bağımsızlığının 30. yılı” ibaresi yer almaktadır. Arka yüzün ortasında Kazakistan’ın siyasi haritası yer alıyor. Haritanın içinde yeni Kazak Latin alfabesi ile “Qazaqstan” diye yazıyor. Ayrıca geçmişte Kazak topraklarında hüküm sürmüş bazı tarihi devletlerin isimleri de haritada Türkçe olarak yazılmıştır. Bunlar kronolojik sırasıyla Sakalar, Hunlar, Göktürk Kağanlığı, Altın Orda ve Kazak Hanlığı’dır. Arka yüzün üst kısmında Orhun Yazıtlarında olduğu gibi eski Türk yazısıyla “Türk” sözcüğü yer almaktadır. Alt kısmında Türk halklarına ortak olan koçboynuzu motifi yer almaktadır.

31 gram gümüşten dökülen ve değeri çok daha yüksek olan hatıra paranın nominal değeri 30 Türk Lirası olarak belirlendi. Başkonsolos Alim Bayel, bu tür madeni paralara genellikle 20 lira nominal değerin verildiğini ancak Türk tarafının bağımsızlığın 30. yıldönümü nedeniyle Kazakistan için istisna yaptığını kaydetti.

Hatıra para Darphane'nin resmi internet sitesinde satışa sunulacak. Abzal Saparbekuly ve Alim Bayel sınırlı sayıda üretilen paraların Kazak, Türk ve uluslararası koleksiyonerlerin büyük ilgisini çekeceğine inandıklarını dile getirdi.

 

 

 

KATEAD

Tarih : 16 Eylül 2021

Haberlerimiz

Kazakeli Dergimizin 21. sayısı çıktı. Tıklayın

Kazak Dünyasındaki Gelişmeleri Takip edin

Derneğimiz ile ilgili haberleri ve gelişmeleri Facebook'tan takip edebilirsiniz

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Resmi Web Sitesi

Kazakistan Dışişleri Bakanlıgının resmi sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.