Mustafa Öztürk Parkı Açıldı


Bağcılar Güneşli'de Mustafa Öztürk Türk-Kazak Kardeşliği adlı park açıldı

Kazakistan Cumhuriyeti Bağımsızlığının 30. yılı münasebeti ile 23 Eylül’de İstanbul’da Dünya Kazaklar Birliğinin “Küreselleşme Çağında Kazak Alemi” adlı Dünya Kazakları İstanbul (Küçük) Kurultayı kapsamında etkinlikler gerçekleşti.

          Program kapsamında Bağcılar Belediyesi yetkilileri, Kurultay delegeleri ve şehir sakinleri hem Kazak, hem Türk halkları için ortak olan değerli şahsiyet, ünlü taekwondo ustası Mustafa Öztürk’ün adını taşıyan “Mustafa Öztürk Türk-Kazak Kardeşlik Parkı” adı verilen parkın açılış törenine katıldı. Törene Öztürk’ün kız kardeşi Perihan hanım ve Almanya’da yaşayan kızı Neslihan hanım, Avrupa'dan,Anadolu'dan,Ankara ve İstanbuldan delegeler ile Kazakistan Otandastar Qory Başkan Yardımcısı Magaviya Sarbasov  da katıldı. Tören saat 11:00'de başladı.

Bağcılar, Güneşli’de gerçekleşen açılış töreninde iki ülke milli marşlarının ardından; Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Alim Bayel, Dünya Kazaklar Birliği Başkan Yardımcısı Zauıtbek Turısbekov ve Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan tarafından yapılan tebrik konuşmalarını Kazakistan’dan gelen taekwondo ustası Jamal Duxanulı tarafından yapılan “Mustafa Öztürk Stili” adıyla kısa bir gösteri takip etti. Ses sanatçıları Aygül Makasheva ve Madina hanım şanlı sporcunun yazıp bestelediği “Juldızdardı Tileysinbe” adlı şarkıyı seslendirdi.

Mini konserin ardından - fotoğrafta soldan sağa – Mustafa Öztürk'ün kardeşi Perihan hanım, AK PARTİ Kadın Kolları MKYK Üyesi Dr.Reşide Yüksel, Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Alim Bayel, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Mustafa Öztürk’ün kızı Neslihan Öztürk, Dünya Kazaklar Birliği Başkan Yardımcısı Zauıtbek Turısbekov, aksakallarımızdan Mansur Teyci, Köln Kazak Kültür Derneği Başkanı Sadiye Sürer Kuşcu, KATEAD Başkanı ve Kazak Eli Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ertolkun Gaynetullah, AK PARTİ Bağcılar İlçe Başkanı Rüstem Tüysüz, Kazakkent Altay Derneği Yöneticilerinden Bereket Çetin ve Kazak Türkleri Vakfı Başkan Yardımcılarından Ebutalip Özçoban eşliğinde Mustafa Öztürk’ün kısa tanıtımının yapıldığı ve fotoğrafının bulunduğu “Türkiye-Kazakistan” başlıklı  anıtın bulunduğu parkın açılış kurdelesi kesildi.

Parkın yaptırılması için hizmet veren Kazakistan Ankara Büyükelçisi sayın Abzal Saparbekulı ve İstanbul Başkonsolosu sayn Alim bayel başta olmak üzere; ev sahibi Bağcılar Belediye Başkanı sayın Lokman Çağırıcı beyefendi ve ekibine, emeği geçen ismini sayamadığımız herkese şükranlarımızı arz ederiz.

Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği

KATEAD

Tarih : 23 Eylül 2021

Haberlerimiz

Kazakeli Dergimizin 21. sayısı çıktı. Tıklayın

Kazak Dünyasındaki Gelişmeleri Takip edin

Derneğimiz ile ilgili haberleri ve gelişmeleri Facebook'tan takip edebilirsiniz

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Resmi Web Sitesi

Kazakistan Dışişleri Bakanlıgının resmi sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.