İstanbul'da Kazak Kurultayı Yapıldı


Kazakistan'ın Bağımsızlığının 30.yılında Dünya Kazakları İstanbul Kurultayı Bağcılar'da Gerçekleşti

23.09.2021 tarihinde Bağcılar Belediye Başkanı sayın Lokman Çağırıcı'nın ev sahipliğinde "Dünya Kazakları İstanbul (Küçük) Kurultayı" gerçekleştirildi.

2 Nisan 2021 tarihinde İntercontinental Otelinde Kazakistan Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen toplantda bakan sayın Ayda Balayeva, 30.Yıl Küçük Kurultayını İstanbul'da yapacaklarını belirtmişti.

Bilindiği gibi Dünya Kazakları Kurultayları 5 yılda bir Kazakistan'ın başkentinde, Kurucu Cumhurbaşkanı sayın Nursultan Nazarbayev'in başkanı olduğu Dünya Kazaklar Birliği tarafından yapılmaktadır. 2017 yılında yapılan beşinci kurultayda divan heyetinde KAZAK ELİ Dergisi Genel Yayın Yönetmenimiz Ertolkun Gaynetullah görev almış, o dönemdeki dernek başkanımız Şaban Serkan Dinçtürk de Dünya Kazaklar Birliği Yönetim Kurulu üyesi olarak seçilmişti.

Kazakistan Cumhuriyeti Bağımsızlığının 30. yılı münasebeti ile 23 Eylül 2021 saat 12:00'de başlayan İstanbul’da Dünya Kazaklar Birliğinin “Küreselleşme Çağında Kazak Alemi” adlı etkinliklerin ikinci bölümü olan Dünya Kazakları İstanbul (Küçük) Kurultayı da Bağcılar Belediyesi Halk Sarayı Binasında gerçekleşti.Programların ikinci kısmı evvela sayın Lokman Çağırıcı beyfendinin delegasyona verdiği yemek ile başladı. Yemekte Otandastar Qory Başkan Yardımcısı sayın Magaviya Sarbasov tarafından teşekkür konuşması yapıldı. Ardından saat 14:00'te kurultay için Nikah Salonuna geçildi.

Kurultaya Avrupa ve Türkiye'den STK üyesi delegeler ile, Türkiye ve Avrupa'da yaşayan ileri gelen Kazak Aydınları olmak üzere toplam 119 delege iştirak etti.

Kazakistan ve Türkiye Cumhuryeti İstiklal Marşlarının ardından ev sahibi Bağcılar Belediye Başkanı sayın Lokman Çağırıcı, yaptığı açılış konuşmasın ardından, salonu kurultay divanına devretti. 

Kurultay Divanı - fotoğrafta soldan sağa- Otandastar Qory Başkan Vekili Magaviya Sarbasov, Köln Kazak Kültür Derneği Başkanı Sadiye Sürer Kuşcu, Ak Parti Kadın Kolları MKYK Üyesi Dr.Reşide Yüksel, Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Alim Bayel, Dünyajuzi Kazaktarı Kavımdastığı Başkan Vekili Zavutbek Turısbek, Mimarsinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Abdulvahap Kara ve Dünyajuzi Kazaktarı Kavımdastığı Başkan Yardımcısı Adilbek İbrayimulı tarafından oluşturuldu. Ev sahipliğini Bağcılar Belediye Başkanı sayın Lokman Çağırıcı'nın ve koordinasyonunun Kazakistan İstanbul Başkonsolosu sayın Alim Bayel'in yaptığı programlarda, saha operasyon destek hizmetleri KAZAKDER Kazakkent Altay Derneği tarafından, Ses-Sahne-Protokol destek hizmetleri de KATEAD Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği tarafından gerçekleştirildi.

Divan heyetinin ardından delegeler söz alarak görüş ve taleplerini ilettiler. Katead Başkanı Ertolkun Gaynetullah da konuşmacıların görüşlerine katıldığını ve fakat bu talep ve isteklerin uzun vadede kalıcı olabilmesiyle geliştirilmesi adına Kazakistan Kültür ve Ticaret Merkezinin bir an önce evvela İstanbul merkezli olarak teşekkül edilmesi hususuna vurgu yaptı.

Dünya Kazaklar Birliği, 30.Yıl anısına çeşitli dallarda 30 kişiye Hatıra ve Hizmet madalyaları düzenledi. Başta Hızırbek Gayretullah, Prof.Abdulvahap Kara, Alim Bayel, Divan Heyeti ve Erol Yolcu olmak üzere madalyalar  sayın Zavutbek Turısbek tarafından sahiplerine takdim edildi.

Kurultay STK Başkanlarının ve divan heyetinin imzaladığı ortak karar bildirisinin okunmasının ardından  saat 18:00'de sona erdi.

 

 

KATEAD

Tarih : 23 Eylül 2021

Haberlerimiz

Kazakeli Dergimizin 21. sayısı çıktı. Tıklayın

Kazak Dünyasındaki Gelişmeleri Takip edin

Derneğimiz ile ilgili haberleri ve gelişmeleri Facebook'tan takip edebilirsiniz

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Resmi Web Sitesi

Kazakistan Dışişleri Bakanlıgının resmi sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.